Let’s travel together.

Ayasofya Müzesi

0 177

Ayasofya Müzesi, sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor. Tarihte önce kilise sonra cami sonra da müze olan Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kiliseymiş. Yapı, aynı yerde üç kez inşa edilmiş. Bugünkü Ayasofya farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan son yapı.

Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından dönemin iki önemli Mimarı olan Tralles’li (Aydın) Anthemios ile Miletos’lu (Balat) İsidoros’a yaptırılmış. 916 yıl kilise olan Ayasofya, 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevirilerek, 482 yıl cami olarak kullanılmış. Atatürk’ün emriyle 1935 yılında Ayasofya, müze olarak kapılarını ziyarete açmış. Ayasofya’da kullanılan sütun ve mermerler, Aspendos, Ephesos, Baalbek, Tarsus gibi Anadolu ve Suriye’deki antik şehir kalıntılarından getirilmiş. Yapıdaki beyaz mermerler Marmara Adası’ndan, pembe mermerler Afyon’dan ve sarı mermerler ise Kuzey Afrika’dan getirilerek Ayasofya’da kullanılmış.

p://istanbulgezisi.com/wp-content/uploads/2020/02/ayasofya-müze-450x300.jpg 450w, http://istanbulgezisi.com/wp-content/uploads/2020/02/ayasofya-müze.jpg 640w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

Ayasofya’nın dış yüzeyindeki duvarların çoğu mermerle kaplanmış. Diğer alanlar ise birbirinden güzel mozaiklerle süslenmiş. Mozaiklerin yapımında altın, gümüş, cam, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşan malzemeler kullanılmış. Ayasofya Müzesi’nin dış mekânı ve bahçesinde, Osmanlı padişahlarının türbeleri, Sıbyan Mektebi, Şadırvan, Muvakkithane, Sebiller, Minareler, Payandalar, Hazine Binası ve İmarethane’yi gezip görebilirsiniz. İç mekânda ise, muhteşem bir Kubbe, Mozaikler, Hat Levhalar, Çiniler, Mihrap, Minber, Hünkar ve Müezzin Mahfilleri, Omphalion, Sultan I.Mahmud Kütüphanesi, Maksureler, Mermer Küpler, Dilek Sütunu, Komutan Henricus Dandolo’nun Mezar Taşı, Viking Yazısı ve Ayasofya Kapıları’nı gezip görebilirsiniz. Sultanahmet’te yer alan ve her gün ziyarete açık olan Ayasofya’yı 12 dilde anlatan sesli rehber hizmeti aracılığıyla gezebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.